W obliczu kataklizmu, jakim jest powódź, życie potrafi zmienić się w mgnieniu oka. Gdy masa wody niszczy dobytek i wspomnienia, pozostaje nadzieja na wsparcie finansowe z polisy ubezpieczeniowej. Ale co zrobić, gdy ta polisa zostanie zagubiona? Walka o odszkodowanie po powodzi wydaje się wtedy jeszcze większym wyzwaniem. Poznaj sposoby na odzyskanie należnego odszkodowania mimo utraty najważniejszego dokumentu ubezpieczenia!
Tryb zgłaszania szkody i samej likwidacji szkody spowodowanej powodzią jest uproszczony.
W sytuacji, gdy powódź zniszczyła Twój dom i zgubiłeś polisę ubezpieczeniową, nie martw się. Proces zgłaszania szkody jest teraz znacznie prostszy. Przypomnij sobie, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym ubezpieczyłeś swój dobytek.
Wystarczy zadzwonić do swojego ubezpieczyciela. Podaj swoje dane osobowe oraz adres nieruchomości. Wskaż datę, w której doszło do zalania oraz ogólny zakres uszkodzeń. Na dokładne sprecyzowanie rozmiarów szkody, przyjdzie czas później.
Firma ubezpieczeniowa może poprosić o zdjęcia uszkodzeń, a także umówić z Tobą wizytę rzeczoznawcy na miejscu zdarzenia.
Nie musisz mieć kopii swojej polisy ubezpieczeniowej pod ręką – wystarczy numer klienta lub inne podstawowe informacje identyfikacyjne.
Uproszczony tryb pozwala szybko rozpocząć procedurę odszkodowania po powodzi bez zbędnych formalności. To wsparcie w trudnym momencie dla każdego poszkodowanego przez żywioł mieszkańca.
Zabezpieczenie dowodów uszkodzeń ma kluczowe znaczenie dla uzyskania pełnego odszkodowania
Po zabezpieczeniu Twojego dobytku, tak aby nikomu nie groziło niebezpieczeństwo, możesz pomyśleć o zgromadzeniu dowodów. Broń Boże, przed zabezpieczeniem dokumentacji dowodowej niczego nie wyrzucaj do śmieci, czy kontenera.
Wykonaj więc dokładną dokumentację zdjęciową i filmową swojego uszkodzonego mienia. Wykonując zdjęcia, skoncentruj się na wykonaniu zdjęć miejscom uszkodzeń, a w przypadku urządzeń wykonaj fotografię tabliczki znamionowej, czy naklejce z numerami seryjnymi urządzeń.
Nie należy pozbywać się zniszczonych rzeczy, urządzeń, pojazdów czy maszyn, dopóki nie zabezpieczy ich i nie wyceni rzeczoznawca, a my nie otrzymamy odszkodowania.
To właśnie wszystkie uszkodzone przedmioty będą najważniejszym dowodem szkody i w przypadku gdy nie posiadamy już paragonów ani rachunków, bo uległy zalaniu, to warto poszukać potwierdzeń zamówień on-line lub potwierdzeń przelewów z konta. Ułatwi to oszacowanie wysokości szkody.
Wykaz zniszczonych i zalanych rzeczy ze wskazaniem marki, modelu i ceny należy załączyć do zgłoszenia szkody.
Pamiętaj również, że możesz skonsultować się z doradcą prawnym lub specjalistą od spraw ubezpieczeń – oni pomogą Ci przejść przez cały proces krok po kroku!
Odszkodowanie po powodzi- ile czeka się na wypłatę
W przypadku powodzi dużych rozmiarów, ubezpieczyciele starają się jak najszybciej wypłacić pierwszą transzę odszkodowania.
Szkody są likwidowane bardzo szybko, bo w ciągu 24 godzin od momentu zgłoszenia. Zgłoszenie szkody po powodzi może nastąpić w takiej formie, jaka jest dla nas najwygodniejsza.
To od nas zależy, czy wybierzemy zgłoszenie szkody poprzez infolinię telefoniczną, formularz elektroniczny lub też zgłosimy taką szkodę pisemnie.
Prześlij zdjęcia rzeczy sprzed zalania
Warto przesłać ubezpieczycielowi zdjęcia, filmy dokumentujące rzeczy sprzed zalania. To pomoże dokonać w sposób należny oszacować ogrom zniszczeń.
Na ostateczną kwotę odszkodowania musisz poczekać
Pierwsza wypłata odszkodowania, to tzw. kwota bezsporna. Później przyjdzie czas na dokładne obliczenia wysokości odszkodowania. Zakład ubezpieczeń ma na to 30 dni czasu. W skomplikowanych przypadkach, zajmie to dużo więcej czasu. Ubezpieczyciel musi bowiem wycenić szkodę z pomocą rzeczoznawców.
Na tym etapie możesz dosyłać ubezpieczycielowi kolejne dowody, zdjęcia, rachunki za dokonane wstępne naprawy (np. zakup osuszacza, kupno pompy itd).
Nieruchomości, pojazdy i maszyny powinien wycenić rzeczoznawca, należy jednak zawsze dokładnie i każdorazowo sprawdzić sporządzony przez niego protokół i przed jego podpisaniem nanieść poprawki, jeżeli okaże się, że coś zostało przez rzeczoznawcę pominięte.
Jeżeli po zalaniu niektóre urządzenia wymagają szybkiej naprawy, to możemy to zrobić nie czekając na oględziny rzeczoznawcy, ale pamiętajmy o tym, aby udokumentować stan szkody przed naprawą robiąc zdjęcia i aby zachować dokument potwierdzający koszt naprawy rachunek bądź fakturę.
Nie zgadzaj się na zaniżenie odszkodowania za zalanie
W sytuacji, kiedy ubezpieczyciel zaniżył kwotę i decyzją wypłacił za niskie odszkodowanie po powodzi, to możesz złożyć odwołanie od decyzji. Zwykle odwołania nie przynoszą zadowalającego efektu. Wówczas zastanów się, czy nie rozpocząć sporu na drodze sądowej. Na tym etapie warto skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców.
Na rynku znajdziesz wiele osób, które zajmują się sprawami o odszkodowanie popowodziowe. Wybierz kancelarię, kierując się rozsądkiem, bowiem możesz spotkać wiele nieuczciwych osób, które będę chciały nieuczciwie wzbogacić się Twoim kosztem. Pomocy w rozwiązaniu sporu z ubezpieczycielem może udzielić ci także Rzecznik Finansowy.