Odszkodowanie dla pasażera autobusu MPK Wrocław

Początkowo wypłacone odszkodowanie 0 zł
Odszkodowanie uzyskane dzięki KDRO 13000 zł

Wypadek pasażera w autobusie, a prawo do odszkodowania

Wypadek w autobusie MPK Wrocław może być dla pasażerów nie tylko traumatycznym przeżyciem, ale także źródłem licznych problemów zdrowotnych i finansowych. Dla wielu osób podróżujących komunikacją miejską codziennie, bezpieczeństwo jest priorytetem. Co jednak zrobić, gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia?

Czy każdy poszkodowany ma prawo do odszkodowania za wypadek i jak przebiega proces jego uzyskania? W niniejszym artykule przyjrzymy się krok po kroku procedurom związanym z dochodzeniem swoich praw po wypadku w autobusie MPK Wrocław oraz wskażemy najważniejsze aspekty dotyczące rekompensaty za poniesione szkody.

Wypadek w autobusie MPK Wrocław linii A

W listopadzie 2021r.,  we Wrocławiu w pobliżu skrzyżowania al. Kromera z ul. Boya-Żeleńskiego doszło do zdarzenia komunikacyjnego. Kierowca autobusu linii A wykonał gwałtowny manewr hamowania.

Nasz Klientka zajmowała miejsce siedzące. Na skutek gwałtownego hamowania, pasażerka przemieściła się do przodu i z dużą siłą uderzyła głową o metalową poręcz przy drzwiach. Bezpośrednio po zdarzeniu powódka poczuła ból, zrobiło się jej gorąco i usłyszała „chrupnięcie” w szyi.

Pasażerka poczuła ból głowy i szyi, jednakże nie poprosiła o wezwanie pomocy medycznej, ponieważ była w szoku i nie przypuszczała, że zdarzenie będzie miało dalsze następstwa dla jej zdrowia. Ból głowy jednak nie ustępował, a dodatkowo dolegliwości bólowe z kręgosłupa szyjnego zaczęły promieniować do części piersiowej i lędźwiowej kręgosłupa.

Lekarze wykonali u poszkodowanej pasażerki szereg badań i rozpoznali skręcenie oraz naderwanie odcinka szyjnego kręgosłupa, powierzchowne urazy głowy, a także spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej.

MPK Wrocław nie wypłaca odszkodowania dla pasażerki

Pasażerka samodzielnie zgłosiła roszczenie o odszkodowanie od MPK Wrocław. Przewoźnik przekazał sprawę do ubezpieczyciela pojazdu, w którym doszło do zdarzenia.

Ubezpieczyciel OC MPK Wrocław odmówił pasażerce odszkodowania za wypadek w autobusie.

Ergo Hestia stwierdziła, że wskutek wypadku w autobusie pasażerka nie doznała na tyle istotnych obrażeń ciała, które uzasadniałoby wypłatę zadośćuczynienia za wypadek w autobusie MPK.

Proces o odszkodowanie za wypadek dla pasażera autobusu MPK Wrocław

Poszkodowana pasażerka zwróciła się o pomoc w uzyskaniu odszkodowania za wypadek w autobusie. Kancelaria wytoczyła ubezpieczycielowi OC MPK Wrocław powództwo o zapłatę kwoty 6.000zł  zadośćuczynienia oraz 3.160zł tytułem odszkodowania za poniesiony koszty leczenia i rehabilitacji.

Odmowa odszkodowanie dla pasażera autobusu MPK Wrocław

W odpowiedzi na pozew Ergo Hestia wskazała, że odmawia pasażerce wypłaty świadczeń, bowiem w toku prowadzonego postępowania likwidacyjnego lekarz orzecznik współpracujący z ubezpieczycielem, w oparciu o zaoferowaną dokumentację medyczną, nie stwierdził u powódki upośledzenia struktur związanych z ruchem, tj. struktury okolicy głowy i szyi oraz struktury kręgosłupa – odcinka szyjnego w wyniku zgłaszanej kolizji. Nie stwierdzono także występowania trudności w podejmowaniu aktywności oraz uczestniczeniu i angażowaniu się pasażerki w sytuacje życiowe.

Nie stwierdzono również u niej czasowych dolegliwości bólowych związanych z wypadkiem oraz nie potwierdzono przewlekłych dolegliwości bólowych związanych z tym zdarzeniem.

Opinia biegłego ortopedy kluczowym dowodem w sprawie o odszkodowanie

W toku postępowania została sporządzona opinia przez biegłego sądowego lekarza ortopedę. Biegły jednoznacznie wskazał, że w wyniku wypadku urazy skutkowały powstaniem u pasażerki autobusu trwałego uszczerbku na zdrowiu w wysokości 2%. Uszczerbek na zdrowiu został ustalony według Rozporządzenia Ministra
Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. Biegły wskazał także, że wszystkie wydatki na leczenie i rehabilitację były celowe i zasadne.

Sąd przyznaje rację pasażerce autobusu

Sąd wskazał, iż nie ma wątpliwości, że nasza Klientka – pasażer autobusu komunikacji miejskiej, uderzyła się w metalową rurkę na skutek gwałtownego hamowania autobusu, którym to poruszała się w drodze z pracy do domu. Niezachowanie odpowiedniej prędkości i też dokonanie tak gwałtownego manewru hamowania w trakcie ruchu pojazdu doprowadziły do szkody, jakiej doznała pechowa pasażerka.

Sąd dał wiarę zeznaniom pasażerki, że po wypadku ograniczyła swoją aktywność fizyczną, a nadto, że doznane urazy, będące przyczyną bólu, uniemożliwiły jej w pełni wykonywanie na okres dwóch tygodni pracy. Sąd podkreślił, że zdarzenie miało dla poszkodowanej pasażerki traumatyczną postać, ponieważ wysiadła z autobusu o jeden przystanek wcześniej, a następnie pokonywała drogę do pracy na piechotę.

Później, gdy musiała już dojechać gdzieś autobusem, zawsze zajmowała miejsca daleko od metalowych rur i kurczowo trzymała się w autobusie uchwytów, bojąc się ewentualnego kolejnego zdarzenia.

Sąd wydał wyrok, w którym zasądził na rzecz pasażerki 6.000zł zadośćuczynienia oraz 1.040zł odszkodowania tytułem zwrotu poniesionych kosztów leczenia.

Pasażerce wypłacono ponad 13.000zł za wypadek w autobusie MPK

Wszystkie kwoty zostały zasądzone z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. Nadto sąd nakazał zwrócić naszej Klientce poniesione koszty procesu. Ergo Hestia nie złożyła w sprawie apelacji. Następnie ubezpieczyciel dokonał realizacji wyroku, wypłacając na rzecz naszej Klientki ponad 13.000zł świadczeń odszkodowawczych!

Sprawa toczyła się przed Sądem Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, sygn. akt: XIV C 1155/23.

Jak dostać odszkodowanie za wypadek w autobusie i tramwaju

Miałeś wypadek jako pasażer autobusu komunikacji miejskiej lub tramwaju? Kierowca pojazdu nie zachował należytej ostrożności? Zgłoś się do naszej kancelarii odszkodowawczej, a wywalczymy dla Ciebie odszkodowanie od MPK!

Masz dodatkowe pytania?

Skontaktuj się z nami i skorzystaj z darmowych i indywidualnych konsultacji.

Skontaktuj się z nami

Szacunkowa wycena odszkodowania

Usługa bezpłatna

Chciałbyś się dowiedzieć, na jak wysokie odszkodowanie możesz liczyć? Zastanawiasz się, czy dotychczas wypłacone odszkodowanie nie jest zaniżone i czy możesz starać się o podwyższenie wypłaconego odszkodowania?
Wypełnij właściwe pola formularza, a nieodpłatnie otrzymasz wycenę przysługujących Tobie roszczeń.

Czy została poniesiona szkoda osobowa?
Czy została poniesiona szkoda majątkowa?

Wiadomość została poprawnie wysłana
Błąd... Wiadomość nie została wysłana